Jakie są procedury zgłoszenia domu modułowego?

Zyskujące na popularności domy modułowe to powstające bardzo szybko budowle, które składane są na miejscu z przygotowanych wcześniej gotowych elementów konstrukcyjnych. Dzięki swojej przystępności oraz solidnym, wytrzymałym materiałom użytym do stworzenia owych budynków zyskują one coraz większa popularność, nie tylko jako domki letniskowe czy działkowe. Wiele osób zaczyna więc interesować się niezbędnymi procedurami, które muszą być spełnione przy zgłaszaniu chęci zakupu oraz korzystania z domu modułowego.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż postawienie budynku mieszkalnego, niezależnie od jego metrażu, przeznaczenia czy użytych materiałów, nie jest akceptowane w świetle prawa polskiego. Niemniej jednak, domy całoroczne oraz letniskowe, które spełniają określone warunki nie wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. O jakich warunkach mowa?

Pierwszym z wymogów jest metraż budynku oraz działki, na której ma on się znajdować. Według prawa polskiego akceptowalne jest wzniesienie jednego budynku na 500 metrów kwadratowych posiadanej działki. Inwestorów ogranicza również wielkość samego domu – nie może ona przekraczać 35 metrów kwadratowych. Dodatkowo, dozwolone są jedynie domy wolnostojące oraz parterowe – nie mogą więc bazować na solidnych fundamentach oraz zapomnieć można o posiadaniu poddasza.

Co zatem należy przygotować decydując się na dom letniskowy czy całoroczny? Na początek niezbędna do celów informacyjnych jest mapa. Tę można stworzyć samemu lub, co jest częściej dokonywanym wyborem, zleca się to profesjonaliście, który nie tylko wykona odpowiedni szkic, ale również będzie to praca zgodna z prawem. Następnie potrzebujemy tylko wypełnić krótki wniosek oraz uiścić niewielką opłatę.

Warto zauważyć, iż omijamy wiele kroków, które są niezbędne przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Nie jest konieczne pozyskanie projektu budowlanego, a i często osuszające portfel usługi geodety również nie są w tym przypadku wymagane. To wielkie ułatwienie, które dodatkowo nie będzie utrapieniem dla naszego budżetu.