Domy modułowe a prefabrykowane – różnice

Chcąc postawić dom nad jeziorem, mały budynek bez zezwolenia na nasze działce czy nawet stałe miejsce zamieszkania, nie musimy już decydować się na proces konstrukcji od samych fundamentów, który w najlepszym wypadku trwał będzie kilka miesięcy. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające w szybki i skuteczny sposób zostać posiadaczem budowli, która choć różni się od tradycyjnej szkoły budownictwa, nie ustępuje jej w wielu aspektach, a nawet parę kwestii udoskonala.

Mowa tutaj o domach powstających z prefabrykatów – są to zarówno budynki prefabrykowane, jak i warianty modułowe. Pozwalają na wcześniejsze przygotowanie elementów, które następnie jednoczone są ze sobą, tworząc spójny efekt końcowy, który jest zdatny do używania o każdej porze roku. Jest to technologia, która pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a mieszkanie oferuje wszystko to, czego można się spodziewać w tradycyjnej budowli. Jednak przeglądając oferty natrafimy zarówno na domy modułowe, jak i prefabrykowane, warto jest więc wiedzieć, jak odróżnić te warianty i który będzie odpowiedni w naszej sytuacji.

Różnice

Zacznijmy od tego, iż każdy dom modułowy może być uznawany za prefabrykowany. W swoim najbardziej podstawowym znaczeniu określa się tak konstrukcje stworzone z półproduktów, które później łączy się na miejscu w całość. Zawarte w nazwie moduły odnoszą się jednak do przypominających kontenery pomieszczeń mobilnych, które spokojnie mogłyby być uznane jako skończony już budynek mieszkalny lub użytkowy (i często też w takiej formie występują). Porównać je można do robotów występujących w serialu Power Rangers – mogą funkcjonować samodzielnie, lecz można je również łączyć w większą konstrukcję, uzyskując dodatkowe funkcje oraz możliwości.

Alternatywą są domy prefabrykowane, które od tych opisanych wyżej różnią się głównie metodą przygotowania do stworzenia jednolitej konstrukcji. Taka opcja często wiąże się z wcześniejszym przygotowaniem stropów. Są to ściany z już zainstalowanymi oknami i/lub drzwiami. Te są później transportowane i montowane na miejscu, najczęściej pod przykryciem, chroniąc je przed opadami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad czy śnieg. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów, takich jak pojawiający się na ścianach bądź na suficie grzyb.

Domy prefabrykowane pozwalają na większą personalizację, w porównaniu do wariantu modułowego. Współpracując z producentami konstrukcji stropowych mamy większe pole do popisu, niż w przypadku ściśle tworzonych bloków kontenerowych. Wpływając na efekt końcowy musimy się jednak liczyć ze wzrostem kosztów, ponieważ wszelkie zmiany w początkowym projekcie wiążą się z poświęceniem zasobów oraz siły roboczej na hali produkcyjnej. Za poświęcony czas oraz pieniądze otrzymujemy jednak budynek, który odpowiada wszystkim naszym wymaganiom i potrzebom.

Warto wspomnieć, iż zarówno jeden, jak i drugi wariant porównywany w tym artykule odznacza się szybkością, z jaką otrzymujemy funkcjonalny budynek widniejący na naszym terenie. Jest to diametralna różnica w stosunku do tradycyjnego budownictwa, z wykorzystaniem którego w tym samym czasie, w najlepszym przypadku, powstały by fundamenty. Nie da się jednak ukryć, iż gotowe moduły łączy się o wiele szybciej niż stropy. Jeśli więc czas jest dla Ciebie zasobem priorytetowym, to właśnie ta pierwsza opcja jest odpowiednia dla Ciebie.

Z drugiej strony jednak, za domami prefabrykowanymi przemawia jednak wspomniana wcześniej wolność wyboru, której pozbawieni jesteśmy przy wyborze drugiego z opisywanych rozwiązań. Oczywiście, decydując się na jeden z projektów gotowych zapłacimy mniej, lecz kto nie chciałby wprowadzić w życie własnych pomysłów (lub pomysłów zaufanego architekta), które pozwoliłyby na stworzenie prawdziwie osobistego budynku mieszkalnego.

Niezależnie, którą z opcji ostatecznie wybierzesz, obie oferują świetne rozwiązanie, które jest zarówno tańsze od konwencjonalnego, jak i o wiele szybciej wprowadzone jest do użytku.