Dom modułowy – zalety i wady

Domy modułowe stają się coraz bardziej popularną opcją dla osób, które chcą relatywnie szybko uzyskać wytrzymały budynek na działce czy podwórku. Taka budowla powstaje z wcześniej przygotowanych w fabryce modułów (stąd nazwa), z których jest składany jest później na miejscu produkt końcowy. Wiele firm zapewnia również możliwość personalizacji, dzięki czemu możemy stworzyć dla siebie przyjemny kącik, który w pełni odpowiada naszym wymaganiom oraz potrzebom. Jakie są jednak zalety takiego rozwiązania, i czy posiada ono jakiekolwiek wady?

Niewątpliwie największą zaletą domów modułowych jest niski czas ich produkcji oraz montażu na miejscu docelowym, szczególnie w porównaniu z konwencjonalnym sposobem budowy, wymagającym założenie fundamentów. Wymagane elementy powstają w fabryce, a gdy dostarczone są na działkę Klienta składane są na miejscu w zadaszonej hali. Dzięki temu nie są narażone na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak obfite opady deszczu czy śniegu.

Zamawiając dom modułowy o wymiarach do 70 metrów nie musimy również starać się o pozwolenie na budowę, więc wiąże się to nie tylko z o wiele przyjemniejszym procesem stawiania owego budynku (ze względu na znacznie mniejszą liczbę wymaganych dokumentów do przygotowania i wypełnienia), ale również obniża koszty przygotowania się prawnego.

Jeśli już o kosztach mowa, opisywane budowle wymagają zwykle o wiele mniejszego nakładu pieniężnego, ze względu na brak konieczności zakładania fundamentów, jak i wynajmowania ekipy oraz inspektora nadzoru.

Niestety, takie rozwiązanie, choć wygodne, wiąże się również z kilkoma wadami. Największą z nich jest prawdopodobnie konieczność zapłacenia za nowy nabytek pełnej kwoty jeszcze przed podjęciem działań budowlanych. Nie jest możliwe opłacanie usług oraz materiałów stopniowo, jak jest to w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Drugą możliwie poważną wadą może być dla niektórych osób brak pełnej kontroli nad projektem – choć pozwala on na nieznaczne modyfikacje, produkty wybiera się z przygotowanych wcześniej katalogów.