
Czym są domy modułowe?
Chociaż w krajach Europy Zachodniej ten rodzaj budownictwa cieszy się olbrzymim powodzeniem, Polacy dopiero poznają domy modułowe i stopniowo się do nich przekonują. Argumentami, które przemawiają na korzyść zaprezentowanej technologii, są przede wszystkim krótszy czas budowy oraz niższa w porównaniu do standardowych metod cena. Biorąc pod uwagę, iż wiele osób nie miało jeszcze okazji zetknąć się z tego typu budynkami, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są domy modułowe, jak powstają i jakie są ich zalety.
Wznoszenie budynku tradycyjnym sposobem polega na zwiezieniu materiałów do miejsca docelowego i stopniowe tworzenie konstrukcji. W przypadku domów modułowych prace w terenie stanowią zaledwie 20% całego procesu. Wszystkie elementy powstają z wyprzedzeniem w specjalistycznych warsztatach i w gotowej formie dostarczane są na plac budowy, dzięki czemu cały proces trwa dużo krócej. Dom opiera się na drewnianej konstrukcji szkieletowej – wykorzystane do jej stworzenia drewno poddawane jest odpowiedniej obróbce, dzięki czemu charakteryzuje się wieloletnią trwałością i solidnością.
Czas budowy będzie w dużej mierze uzależniony od projektu, ale przeciętnej wielkości dom modułowy może stanąć na działce nawet w trzy miesiące, co nie byłoby możliwe w przypadku klasycznego budownictwa. Niesprzyjająca pogoda nie będzie miała wpływu na opóźnienie prac, a posesja po ich zakończeniu nie będzie zaśmiecona. Dzięki dużej precyzji zarówno w trakcie produkcji jak i samych prac konstrukcyjnych, wznoszone w tej technologii domy cechuje wytrzymałość pozwalająca na wieloletnie użytkowanie. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań oraz materiałów sprawia, że domy modułowe idealnie wpasowują się w popularny w ostatnich latach nurt budownictwa energooszczędnego. Wartą podkreślenia zaletą domów modułowych jest również fakt, iż można wznosić je na terenach, na których tradycyjna budowa byłaby utrudniona lub niemożliwa.
Wygoda oraz krótki czas realizacji sprawiają, że z roku na rok domy modułowe zyskują coraz większe grono sympatyków, a technologia ta uważana jest przez wielu ekspertów za przyszłość branży budowlanej.